Technical Description: 2-Power 2P-4X70M60574 memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4
Features
Memory ranking:
1
Memory clock speed:The frequency at which the memory (e.g. RAM) runs.
2400 MHz
17
No
Memory form factor:Design of the memory e.g. 240-pin DIMM, SO-DIMM.
260-pin SO-DIMM
Component for:What this product is used as a part of (component for).
Laptop
Internal memory type:The type of internal memory such as RAM, GDDR5.
DDR4
Memory layout (modules x size):
1 x 8 GB
Internal memory:A computer's memory which is directly accessible to the CPU.
8 GB
General
Type:Characteristics of the device.
Memory RAM
Weight & dimensions
10 g
Height:The measurement of the product from head to foot or from base to top.
4 mm
Depth:The distance from the front to the back of something.
70 mm
Width:The measurement or extent of something from side to side.
30 mm